
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | 3-State |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Operating Supply Current | 20 µA |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Propagation Delay | 7.9 ns |
| High Level Output Current | -16 mA |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 2028
Distributors
pcbx
Unit Price$0.97034
Ext.Price$0.97034
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.97034 | $0.97034 |
| 10 | $0.61726 | $6.17260 |
| 25 | $0.55143 | $13.78575 |
| 50 | $0.50033 | $25.01650 |
| 100 | $0.45397 | $45.39700 |
| 300 | $0.41230 | $123.69000 |
| 500 | $0.37446 | $187.23000 |
| 1000 | $0.31461 | $314.61000 |
